Aktualności

7lip

Zakończenie zajęć

W dniu 10.06.2017r. uczestnicy projektu „Techniczna PObudka” zakończyli zajęcia i spotkania na Politechnice Opolskiej. Poniżej można obejrzeć film z podsumowaniem projektu.

9cze

Dom moich marzeń – wyniki zadania od dr inż. J. Wydrycha

Drodzy uczestnicy projektu „Techniczna PObudka”,

Poniżej znajdziecie listę osób, które wykonały zadaną przez dr inż. J. Wydrycha pracę domową, polegającą na wykonaniu ilustracji/makiety/modelu w programie CAD, odnoszącą się do tematu „Dom moich marzeń”.

Prace były wykonane różnymi technikami:

MAKIETY:

 • Maciak Emilia,
 • Mazur Tomasz,

PROGRAMY KOMPUTEROWE:

 • Gudełajtis Tomasz – program sketchUp,
 • Sokołowski Wiktor – program sketchUp,
 • Gucwa Jan – program sketchUp - Najlepszy projekt w Opolu,
 • Kinderman Karol – program sketchUp - Najlepszy projekt w Opolu,
 • Świętek Michał – program sketchUp - Najlepszy projekt w Opolu,

RYSUNKI:

 • Józefczyk Marta             
 • Pieniążek Alicja               
 • Szczudłowski Mateusz - Najlepszy rysunek w Opolu oraz w całym projekcie

Pan dr. Wydrych dziękuje wszystkim, którzy wykazali zaangażowanie i poświęcili czas na wykonanie zadania, a szczególne gratulacje składa autorom najlepszych prac.

Wszystkie nadesłane pracę znajdą się w galerii „Technicznej PObudki”, na oficjalnej stronie projektu.

6cze

Organizacja zwiedzania II Kampusu Politechniki Opolskiej w dn. 10.06.2017 r.


Szanowni rodzice,

poniżej znajdą Państwo informację nt. organizacji ostatniego etapu projektu „Techniczna PObudka” – zwiedzania II Kampusu Politechniki Opolskiej, które odbędzie się w najbliższą sobotę, tj. 10.06.2017 r.

Zwiedzanie II Kampusu Politechniki Opolskiej,
ul. Prószkowska 76 ( http://utn.pl/llHRJ)

Początek: godz. 8.30

(prosimy o przybycie na II Kampus najpóźniej ok 8:25)

Kampus zwiedzany będzie przez dzieci w podziale na 5 grup (zostanie zachowany ten sam podział na grupy, co w przypadku wcześniejszych warsztatów). Uczestnicy zwiedzać będą 5 laboratoriów Politechniki Opolskiej w systemie rotacyjnym (tak, aby w jednym czasie w jednym laboratorium znajdowała się tylko jedna grupa):

 • - laboratorium techniki  wysokich  napięć (bud. 4, sala: 10 TWN,)
 • - laboratorium neuroscience (bud. 3, sala: 009)
 • - laboratorium automatyki przemysłowej (bud. 3, sala: 321)
 • - laboratorium fotograficzne w Muzeum Politechniki Opolskiej (bud. 5, piętro: 3)
 • - wystawę lamp rentgenowskich w Muzeum Politechniki Opolskiej (bud. 5 piętro: 3)


Zwiedzanie odbywać się będzie wraz z oddelegowanymi ze szkół opiekunami oraz przewodnikami z Politechniki Opolskiej. Po zwiedzeniu kampusu (ok. godz. 9.45) nastąpi rozdanie dyplomów i poczęstunek (w budynku 5, sala A, piętro II). Po odbiór dzieci zapraszamy ok. godz. 10:15 również do budynku nr 5, sala A, II piętro.

Wierzymy, że zwiedzanie II Kampusu będzie ciekawym przeżyciem i doświadczeniem dla Państwa pociech, a w przyszłości zaowocuje wyborem Politechniki Opolskiej jako kolejnego kroku na ścieżce edukacji.

9maj

Zadanie domowe od dr inż. Jacka Wydrycha – „Dom moich marzeń”

Szanowni rodzice,

w sobotę, 06.05., na wykładzie  o naszych mieszkaniach pan dr inż. Jacek Wydrych dał zadanie do wykonania w domu.

Temat zadania to Dom Twoich Marzeń. Zadanie może zostać wykonane jako:

 • - ilustracja na kartce,
 • - makieta z dowolnego materiału,
 • - model w programie CAD np. SketchUp (wersja 30-dniowa SketchUp-Pro lub pełna niekomercyjna SketchUp-Make do pobrania ze strony: http://sketchup.com.pl/) .


Ilustrację lub makietę należy sfotografować i plik zdjęcia lub projektu SketchUp wysłać na adres: j.wydrych@po.opole.pl lub j.wydrych@gmail.com do dnia 03.06.2017.

Prace zostaną ocenione, a najlepsze z nich znajdą się na stronie Technicznej Pobudki.

7kwi

Stolica województwa pobudzona – „Techniczna PObudka” opanowała Opole

I to dosłownie. Już proces rekrutacji pokazał, że w stolicy województwa popyt na organizowane przez uczelnie zajęcia dla dzieci jest ogromny – na 75 dostępnych miejsc wpłynęło prawie 200 zgłoszeń! Szczęśliwcy, którzy znaleźli się w tym elitarnym gronie (decydowała kolejność zgłoszeń) zmotywowani bardzo pozytywnymi opiniami nt. bliźniaczego projektu, realizowanego od wielu lat pn. „Dziecięca politechnika”, wiedzieli, że warto zapisać się do „Technicznej PObudki”. I jak pokazały pierwsze 3 soboty zajęć – nie rozczarowali się. Zaczęliśmy z wysokiego „c” wykładem dr inż. Stanisława Anweilera „Uwaga drony”, w trakcie którego przybliżone i zaprezentowane zostały możliwości tych urządzeń. Następnie sale budynków Wydziału Mechanicznego zamieniły się w targowiska, za sprawą gry symulacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu”, prowadzonej w 2 grupach przez mgr Tomasza Ciecierskiego i mgr Macieja Gruszeckiego. Gdy już zeszliśmy z dronów na ziemię i opuściliśmy biznesowe bazary, mgr Edyta Dohner, przybliżyła świat chemii w trackie wykładu „Powietrze a nasz oddech”. Kontynuacją wykładu były zajęcia laboratoryjne „Co kryje ziemia”, które także poprowadziła mgr Dohner. Następnie prof. Janusz Pospolita wykładem „Człowiek w warunkach ekstremalnych” udowodnił, że zmiany ciśnienia czy temperatury w istotny sposób wpływają na ludzki organizm. Także tego dnia pierwsza grupa młodych żaków poznała tajniki sztuki perswazji i wpływania na inne osoby w trackie warsztatów „Komunikacja i manipulacja”, które przygotował dr inż. Łukasz Dymek.

Już pierwsze zajęcia budzą w nas przekonanie, że w znacznej części uczestników drzemie duży potencjał i zaciekawienia światem nauki. W najbliższa sobotę, 08.04., zaserwujemy młodym adeptom nauki kolejne pobudzające, mamy nadzieje, bodźce – wtedy to dr inż. Szczepan Paszkiel przeprowadzi interaktywny wykład „Sterowanie komputerem za pomocą mózgu”, a kolejna grupa weźmie udział w zajęciach z dr inż. Łukaszem Dymkiem. Nie przewidujemy miejsca na nudę!

27mar

Wystartowała Techniczna PObudka!

W sobotę, 11.03.2017 r. trzy wydziały Politechniki Opolskiej: Wydział Ekonomii i Zarządzania, Wydział Inżynierii Systemów Technicznych oraz Wydział Mechaniczny zainaugurowały projekty rozwoju zainteresowań technicznych dzieci i młodzieży z regionu opolskiego, brzeskiego i kędzierzyńsko – kozielskiego pod nazwą „Techniczna PObudka”.

Czytaj więcej...

6lut

Strona WWW "Technicznej PObudki" już działa

W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy naszą stronę WWW. Wszystkie informacje na temat projektu „Techniczna PObudka - program rozwoju zainteresowań technicznych dzieci i młodzieży z regionu opolskiego”, znajdziecie w poszczególnych działach widocznych w górnym menu.